pátek 3. června 2016

KOI-KOKU - poporodní vyprošťovák

Dneska je to přesně měsíc, co jsem porodila Helenku. Obě děti nějakým zázrakem spí, mně se podařilo v rekordním čase poklidit a vypadá to, že mi ještě zbyde chvilka času pro vás :-) Dneska to bude recept na polívku. Na naprosto úžasnou polívku, která vám dodá spoustu síly, živin a energie a v naší rodině k porodům už neodmyslitelně patří.
Koi-koku je japonská rybí polévka a název v překladu znamená "šťastná země". Polévka pomáhá regeneraci rodičky, chrání před vyčerpáním minerálových rezerv (uvidíte, že minerálů je opravdu plná) a napomáhá tvorbě mléka.
A nemusíte ji pít jen po porodu, hodí se vždycky, když vám nebo někomu v okolí docházejí síly. Tak jestli máte někoho kolem sebe, kupte kapra a doneste mu hrnec této zázračné polívky!

Polévka KOI-KOKU

polovina čerstvě zabitého a vykuchaného karpa (tak jak je, s ploutvemi a šupinami)
3 mrkve
2 kořeny petržele
1/2 celeru
1 cibule
2 stroužky česneku
kousek oloupaného zázvoru
6 cm řasy kombu
hrst použitých lístečků z čaje bancha zabalených do uzlíčku z gázy (toto je naprosto stěžejní ingredience!)

Na dokončení potřebujete miso pastu a něco zeleného na posyp.

Uvedené ingredience naskládejte do papiňáku. Kapra podle potřeby přepulte, aby se vám tam pohodlně vešel. Vše zalijte vodou tak, aby byla 5 cm nad obsahem hrnce. Natlakovaý hrnec vařte 4-5 hodin. Po zchladnutí vyjměte balíček s lístky banchy a polévku rozmixujte na hustý krém. Konzistenci můžete podle potřeby upravit přidáním vody. Poté polévku dochuťte miso pastou a při podávání nezapomeňte na petrželku, pažitku nebo jarní cibulku.

A v čem je kouzlo této polévky? Díky lístkům čaje bancha se kapr úplně rozvaří, včetně kostí, šupin i ploutví, takže v rozmixované polívce je úplné maximum všech živin - což je přesně to, co žena po porodu potřebuje :-)

(...A taky ji zvládne levou zadní i váš manžel ;-) Ověřeno z vlastní zkušenosti.)


Žádné komentáře:

Okomentovat