pondělí 5. března 2018

Pryč s předsudky, dejte slow fashion šanci!



Často, když se ve svém životě snažím šířit myšlenku pomalé módy, narážím na plno bariér, překážek typu: „A proč by měl člověk vůbec investovat drahocenný čas i peníz do něčeho takového, když může nakoupit hromadu oblečení v běžných obchodech typu H&M, Mango a podobných konfekcích, mnohdy za hubičku, notabene když se mu poštěstí a dané kousky jsou ve slevě – to je teprv pokup!“ 

Tak tedy, co mne samotnou vede k tomu propagovat něco tak nevšedního, projekty, které ještě nestihly proniknout do nablýskaného světa mainstreamu, co za tím vším asi bude?
Rozhodla jsem se tedy sepsat menší souhrn poznatků, k nimž jsem po určité době, co jsem ve styku výhradně se slow fashion oblečením, dospěla a mohly by též být očekávaným postrčením těch, kteří ještě stále váhají! 


Pomalá móda je zásadně…

Etická vůči zaměstnancům

Velká část oděvních řetězců hledí pouze na zisk. Zatímco masová výroba vede k tomu, že zaměstnanci mají přesčasy už takřka na denním pořádku, z hlediska financí jsou obětmi nespravedlivého zacházení. Povětšinou za tisíce hodin odpracovaných v nelidských podmínkách dostávají nuzný peníz. Mnozí z nich jsou navíc vedeni snahou zabezpečit své blízké a poskytnout rodině vše, co potřebuje, což je zpravidla nemožné – dochází zde tedy k naprosté devalvaci lidské práce. Naopak pomalá móda dbá na kvalitní poměry a podmínky pro zaměstnance, totiž s vyšší cenou úměrně stoupá odměna švadleny. A to je fér.

Vlídná k životnímu prostředí

Běžné fast fashion obchody zároveň málokdy zohledňují impakt na životní prostředí. Namísto přírodních materiálů, mnohdy lokálně pěstovaných, které se vyznačují svou kvalitou a odolností, šijí hlavně z nízkonákladové bavlny, jež je dlouhodobě neudržitelná, až degraduje životní prostředí a přispívá k rozšiřování pouští. V jiných případech výrobci sahají po umělých materiálech a to, že je jejich výroba, údržba i pozdější likvidace zcela neekologická, je již nezajímá. Slow fashion ale nepřivírá před problémy oči, naopak při výběru materiálů hrají striktní pravidla hlavní roli. Materiály jako len, konopí, biobavlna, lyocell, ramie a další tedy nejsou ve slow fashion žádnou anomálií, ale spíše jedním z předpokladů ke kvalitnímu výrobku. Slow fashion jednoduše nešetří na materiálech. Nemá k tomu důvod.

Nadčasová, originální, trvanlivá

Není tajemstvím, že pro originalitu většina slow fashion projektů nemusí chodit daleko. Spousta šatstva je ušita tak, aby sloužilo co nejdéle, bylo kombinovatelné i praktické pro běžné nošení. Střihy či provedení, to vše musí být nějak podmíněné a mělo by vést ke komfortu, ale i příležitostné a hravé eleganci. Nečerpá z kousků, které se mihly na módních molech velkých značek či návrhářů, spíše dbá na nadčasový design a minimalismus, jenž vás ani po letech neomrzí. Ba naopak.

Záležitost ryze poctivá

Představte si šaty ušité s láskou a něhou, kvalitně, ač lidsky, to vše za podmínek, kdy švadlena netrpí fyzickou či psychickou újmou, nepodléhá oděvním magnátům, ale práce ji baví, dokonce až naplňuje a ráda do ní vkládá kus sebe. To se pak takové oblečení nosí samo, když obsahuje jakési poslání.

A zároveň!             

Nepředstavuje žádný přechodný trend

Myšlenka „méně, je někdy více“ má obrovský potenciál. Den co den se čím dál více lidí vzdaluje tradičnímu konzumerismu a navzdory vábícím pozlátkům o to více promýšlí každou následující investici. Přesto je tahle dobrovolná skromnost stále v plenách a je třeba ji šířit mezi lidi, a s tím ruku v ruce vysvětlovat, co za bídu a utrpení stojí za značkami, jimiž se mnozí tak hrdě pyšní.

Dodá vašemu životu nový rozměr

Třebaže to zpočátku nemusí být vůbec lehké, vše jest pouze otázkou návyků. Naučte si říkat NE, ptát se a hledat odpovědi – a rozhodně hoďte za hlavu fráze typu „Konání jednoho ještě svět nespasilo“. Dělejte to pro Zemi, nicméně nezapomínejte ani na SEBE – možná se vám otevře nový svět, konečně se budete mít čeho chytit. A vědomí toho, že jste si udělali radost, originálně a kvalitně se oblékli, nekoupili lidově řečeno zajíce v pytli – a v neposlední řadě tím podpořili myšlenku, která má smysl. To už jaksi hřeje u srdéčka!











Žádné komentáře:

Okomentovat